צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

ביטול חשבון מוגבל

מומחה ביטול הגבלת חשבון – עו"ד רענן גל:

בשנים האחרונות, בגלל תקנות חדשות הנוגעות לחריגה ממסגרות אשראי שנכנסו לתוקפן בשנת 2007, אנו עדים להקשחת עמדות מצד הבנקים בכל הנוגע למשיכות יתר. התוצאה היא עליה במספר הצ'קים הנותרים ללא כיסוי (צ'ק ש"חזר") ולכן ליותר אנשים פרטיים וחברות אשר חשבון הבנק שלהם מוכרז כמוגבל.

להלן, נפרט מעט על מהו חשבון מוגבל, השלכותיו ובמיוחד בצעדים אפשריים למניעה או ביטול הגבלת חשבון.

משמעויותיו של חשבון בנק מוגבל

חשבון בנק יוכרז כמוגבל כאשר בתוך תקופה של פחות מ12 חודשים נרשמו בחשבון יותר מ10 צ'קים ללא כיסוי (לא הייתה יתרה מספקת בחשבון כדי שיכובדו). בנקים מחויבים לדווח לבנק ישראל על כל חשבון כזה וכך פרטי החשבון נוספים לרשימה שמנהל בנק ישראל והפתוחה לעיון הקהל הרחב וכך יכולה לצרכי בדיקת יכולת פירעון.

מרגע שחשבון בנק הפך מוגבל, לא יכול עוד בעליו לרשום צ'קים מחשבון זה. הוא אינו יכול לפתוח חשבון בנק חדש ממנו יוכל למשוך צ'קים, לא בבנק בו מתנהל החשבון המוגבל ולא בשום בנק אחר. ניתן להמשיך להפקיד לחשבון, למשוך ממנו במזומן ולשלם דרכו באמצעות כרטיס אשראי.

חשבון בנק מוגבל מקשה על התנהלות פיננסית ועשוי להוביל לפתיחת תיקי הוצאה לפועל ואפילו לפשיטת רגל של אנשים פרטיים ושל עסקים (למשל מכיוון שהם אינם יכולים להמשיך לקבל סחורה מספקים).

לחשבון בנק מוגבל עשויות להיות גם השלכות ארוכות תווך, בדמות נזק למוניטין, הרבה מעבר לתקופת הגבלת החשבון עצמה (שנה בהגבלה רגילה, שלוש שנים ואף יותר במקרים של חשבון בנק מוגבל חמור).

לאור המשמעויות שתוארו, ברורה החשיבות שבנקיטת אמצעים למניעת הגבלת חשבון בנק, ביטול ההגבלה אם כבר הוטלה והערכות להתנהלות פיננסית אשר תוביל למזעור הנזקים. פניה לעו"ד מנוסה המתמחה בניהול הליכים מול בנקים תבטיח מיצוי אפשרויות אלו. חשוב לפנות לקבלת סיוע משפטי מוקדם ככל האפשר כדי לאפשר ניצול כל האמצעים העשויים להועיל.

מניעה או ביטול הגבלת חשבון

בפני מי שלכאורה מתקיימים בחשבונות התנאים המצדיקים הגבלתו (אותם 10 צ'קים ללא כיסוי בתוך שנה אחת, כפי שתואר לעיל) עומדות מספר עילות אשר, אם מתקיימות, ביכולתן להביא למניעת ההגבלה או הסרתה במידה וכבר נכנסה לתוקפה. באופן כללי נוגעות עילות אלא לעניין הנסיבות שהובילו להכללתם של צ'ק / צ'קים שחזרו במניין אותם 10 הנ"ל.

כדי להסיר צ'ק מרשימת עשרת הצ'קים ללא כיסוי שבגללם מוגבל החשבון יש לפנות בבקשה בעניין לבית משפט השלום. בבקשה צריך כמובן לפרט מדוע אין להכליל צ'ק זה ברשימה, יכולות להיות סיבות שונות כגון שהבנק טעה בסירובו לכבד את הצ'ק או שהצ'ק נרשם ונמסר לפני שהחשבון עוקל. עוד ניתן לטעון כי רושם הצ'ק סבור היה בצדק שהבנק יכבד את הצ'ק לאור הסדרים מיוחדים שלו מול הבנק (למשל הבטחה של מנהל הסניף).

ייצוג משפטי הולם

מטבע הדברים, מי שחשבונו הוגבל נמצא בוודאי בתקופה לא קלה מבחינה פיננסית. עם זאת, אין זו סיבה לוותר על ייצוג משפטי הולם על ידי עו"ד המצוי בתחום דיני הבנקאות והוא בעל ניסיון בניהול הליכים בעניין ביטול חשבון מוגבל.

חשוב מאוד לפנות לעו"ד מוקדם ככל האפשר כדי להקדים ולפנות ברגע שעולה החשש שהבנק יפעל להגבלת החשבון.

משרדנו בעל ניסיון עצום והישגים מוכחים בייצוג מוצלח של לקוחות בכל עניין הקשור בחשבון בנק מוגבל.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לסייע במידע, ייעוץ וייצוג מיטבי במידת הצורך. ולנוחיותכם – מאגר בלתי נדלה של מידע בענייני חשבון מוגבל – בבלוג חשבון מוגבל.

סיפורי הצלחה בתחום חשבון מוגבל

העבירו בין המלצות

צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

קידום משרדי עורכי דין קידום משרדי עורכי דין