צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

  בית הדין הרבני

  בישראל, נחשבים הליכים גירושין למורכבים יחסית למדינות אחרות. אחת הסיבות העיקריות לכך היא הכפילות הקיימת במסכות לדון בענייני גירושין. סמכות זו נתונה גל לערכאה האזרחית, בית המשפט לענייני משפחה, וגם לערכאות דתיות, בית הדין הרבני במקרה של בני זוג יהודים ובית הדין השרעי במקרה של מוסלמים.

  כפילות זו בסמכויות היא שיצרה את תופעת "מרוץ הסמכויות". מרוץ זה מתרחש כאשר אחד מבני זוג שנישואיהם כנראה עומדים להסתיים בגירושין ממהר להגיש תביעה לאחת הערכאות שההתדיינות בה, לטעמו, תקנה לו יתרון. כאשר מוגשת תביעת גירושין לבית הדין הרבני ניתן "לכרוך" אליה עניינים שונים, כגון חלוקת רכוש, מזונות ועוד. אם הכריכה נעשית כדין יהיה זה בית הדין הרבני שיפסוק בעניינים אלה.

  דעה רווחת היא שלגברים עדיף שתיק הגירושין יתנהל בבית הדין הרבני ואילו לנשים עדיף לפנות לבית המשפט לענייני משפחה. הסיבה היא שבית הדין הרבני דן לפי דין תורה שמקובל לחשוב שבמסגרתו לגברים יש יתרון, אולם זה אינו בהכרח המצב, לעיתים דווקא בית הדין הרבני הוא שפסיקתו תהיה נוחה יותר לאישה.

  מצד שני, בית המשפט לענייני משפחה דן לפי החוק האזרחי הנחשב מאוזן ועדכני יותר.

  רק עו"ד המתמחה בתחום דיני משפחה ידע מתי כדאי להקדים ולהגיש תביעת גירושין כדי לקבוע את הערכאה בה תידון. עו"ד בעל ניסיון בניהול הליכי גירושין ידע לקבוע אם יש יתרון בפניה לערכאה מסוימת.

  ממהרים להגיש תביעות גירושין

  אחת התופעות המצערות של מרוץ הסמכויות היא שישנם מקרים בהם אחד הצדדים ממהר להגיש תביעת גירושין בעוד אילו היה פחות חושש שבן זוגו יקדים אותו ניתן היה אולי למצוא פתרון אחר למחלוקות שנתגלעו ולהימנע כליל מסיום הנישואים.

  ברוב המקרים, החשש הוא שגברים יקדימו את נשותיהם ויגישו תביעת גירושין לבית הדין הרבני. חשש זה עשוי לגרום לנשים למהר ולהגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה.

  חשוב מאוד לא להחליט על דעת עצמכם אם, מתי ולאיזו ערכאה להגיש תביעת גירושין. רק ייעוץ מעו"ד לענייני משפחה יבטיח כי אינכם עושים מהלך מיותר או אפילו כזה שיפגע במעמדכם בהמשך הליך הגירושין.

  כיצד מתבצעת כריכת נושאים לתביעת גירושין בבית הדין הרבני?

  בפסיקה, נקבעו תנאים שיש לעמוד בהם כדי שכריכת נושאים שונים לתביעת גירושין המוגשת לבית הדין הרבני תיחשב כריכה כדין ותחייב את בן הזו השני להתדיין על עניינים אלה בערכאה זו.

  באופן כללי, מדובר על עמידה בשלושה תנאים אשר הם : כנות תביעת הגירושין, כריכה על פי כללי הפרקטיקה המשפטית, וכנות הכריכה עצמה.

  אם לא מתקיימים שלושת התנאים, ניתן לתקוף את הכריכה ולהשיג העברת הדיון בנושאים שנכרכו לבית המשפט לענייני משפחה.

  משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני משפחה. נשמח לענות לכל שאלה, לייעץ ולספק גם לכם ייצוג משפטי מן הרמה הגבוהה ביותר.

  צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

   קידום משרדי עורכי דין קידום משרדי עורכי דין