צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

הגבלת חשבון

חשבון מוגבל מכביד מאוד על ההתנהלות הפיננסית של עסק או של אדם פרטי. לעיתים קרובות, ניתן לבטל הגבלת חשבון ואפילו למנוע אותה לחלוטין מלכתחילה באמצעות פניה מבעוד מועד לקבלת ייעוץ מעו"ד המתמחה בתחום.

למשרד עו"ד רענן גל ושות' ניסיון רב והישגים מוכחים בהשגת צווי מניעה להגבלת חשבון ובהשגת ביטול הגבלת חשבון.

ביטול הגבלת חשבון

בשנת 2007, החמיר בנק ישראל את התנאים המנחים את הבנקים המסחריים לגבי חריגות ממסגרות האשראי של לקוחות פרטיים ועסקיים כאחד. שינוי זה הוא חלק מתהליך של הקשחת עמדת הבנקים בכל הנוגע להקצאת אשראי ומתן הלוואות.

לאור הקשחת עמדות זו, החלו אנשים פרטיים ובתי עסק להיתקל בקשיים בדמות צ'קים חוזרים. ריבוי צ'קים חוזרים הוא שגרם לעליה במספר חשבונות המגיעים למצב של חשבון מוגבל.

חשבון מוגבל מקשה מאוד להמשיך ולעמוד בהתחייבויות פיננסיות של עסקים (מול ספקים, קבלני משנה וכו'). גם כאשר מדובר באדם פרטי יש לחשבון מוגבל השלכות מרחיקות לכת על האפשרות להמשיך לנהל אורח חיים תקין.

לאור הקשיים שמציב חשבון מוגבל, יש חשיבות רבה לניצול כל אפשרות לביטול הגבלת חשבון.

לפעמים, אפשר להשיג צו מניעה להגבלת חשבון אשר ימנע את הגבלת החשבון מלכתחילה.

פניה לעו"ד המתמחה בתחום תבטיח נקיטת כל האמצעים למניעת ההגבלה או הסרתה.

מאפייניו של חשבון מוגבל

באופן עקרוני, כל בנק מחויב כיום לפעול להגבלת חשבון שבו חזרו במהלך תקופה של פחות מ12 חודשים לפחות עשרה צ'קים כתוצאה מיתרה בלתי מספקת בחשבון.

ברגע שנוכחו בבנק כי חוזר הצ'ק העשירי בתוך פחות משנה אחת, תישלח הודעה בעניין לבעלי החשבון (או מיופה הכוח / מורשה חתימה). בהודעה, יצוין כי בעוד 15 יום יהפוך החשבון לחשבון מוגבל למשך שנה אחת. גם בתי משפט, ההוצאה לפועל ובתי דין רבניים יכולים להפוך חשבון בנק לחשבון מוגבל.

בעליו של חשבון מוגבל לא יוכל לרשום צ'קים למשיכה מאותו חשבון (אם ירשם צ'ק כזה אסור לבנק לכבד אותו) וכן אסור לו לפתוח חשבון אחר (לא באותו בנק ולא בשום בנק אחר) בו יוכל להשתמש כחשבון צ'קים.

כאשר מתקיימים תנאים מסוימים (כגון הגבלה נוספת פחות משלוש שנים מתום הגבלה קודמת), תוטל על חשבון הבנק הגבלה חמורה שבצידה סנקציות נוספות והיא עשויה להימשך זמן רב (עד חמש שנים).

ראשית, מי שלו חשבון מוגבל אינו רשאי לפתוח חשבון שיקים נוסף (חדש), לא באותו בנק בו מתנהל החשבון שהוגבל אך גם לא בשום בנק אחר! הסנקציה השנייה היא שבעליו של חשבון שהוגבל אינו ראשי עוד למשוך שיקים מן החשבון, אם נרשם שיק כזה אסור לבנק לכבדו.

עילות למניעה או ביטול הגבלת חשבון

חשוב מאוד לפנות לעו"ד בקיא ומנוסה בתחום ברגע בו עולה החשש להגבלת חשבון. ישנן אפשרויות למניעת ההגבלה שלא ניתן להיעזר בהן אם ההגבלה נכנסה לתוקפה.

אחת הדרכים לביטול הגבלת חשבון היא לטעון מול הבנק כי ישנם צ'קים שנספרו ככאלה שהובילו להגבלה, אך למעשה אין לקחתם בחשבון (מסיבות שונות, למשל שהייתה הבנה מיוחדת בין הלקוח למנהל סניף הבנק). ניתן גם לפנות לבית המשפט בבקשה למתן צו מניעה להגבלת חשבון בנק ולהוכיח שהבנק טעה בסירובו לכבד צ'ק זה או אחר.

סיפורי הצלחה בתחום חשבון מוגבל

העבירו בין המלצות

צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

קידום משרדי עורכי דין קידום משרדי עורכי דין