צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

הסכם קנייה

הסכם קניה של נכס הוא חוזה הנערך בין מי שמבצעים עסקה במסגרתה מועבר נכס (בין אם מדובר בפריט מיטלטלין, בנדל"ן או בקניין רוחני) מבעלות צד אחד לצד שני, כל זאת תוך שהקונה מעביר למוכר תמורה בדמות סכום כסף או כל דבר אחר בעל ערך כלכלי (אם אין העברת "תשלום" אין מדובר בהסכם קניה אלא בהענקת מתנה).

מטבע הדברים שישנם סוגים רבים של הסכמי קניה, הנפוצים שבהם הם הסכמי קניית רכב והסכמי קניית דירה. ישנם כללים שהינם ישימים בכל מקרה של עריכת הסכם קניה, יהיה סוג הנכס נשוא ההסכם אשר יהיה. בפסקאות הבאות תמצאו תיאור עקרונות מעין אלה ובמיוחד ככל שהם נוגעים להסכמי מכר מן הסוגים הנפוצים שהוזכרו לעיל.

סעיפים שיש לכלול בהסכם קניה

כל הסכם קניה יישא בראשו את פרטי הצדדים המתקשרים בו, בין אם מדובר באדם פרטי או בגוף (כגון תאגיד כלשהו). פרטי הצדדים יופיעו כך שברור מיהו הצד ה"מוכר" ומיהו ה"קונה". מרגע שהוגדרו כך הצדדים בגוף הם יכונו בגוף ההסכם רק "המוכר" ו"הקונה".

עוד יש לפרט בהסכם קניה מהו הנכס נשוא ההסכם. יש לכלול בהסכם את מירב הפרטים המאפיינים את הנכס הנמכר. כך למשל כאשר מדובר ברכב יצוין שם היצרן, הדגם, שנת הייצור וכמובן מספר הרישוי. כאשר מדובר בדירה יפורטו כתובתה, גוש/חלקה, השטח הבנוי, שטח המגרש וכל מאפיין אחר, פיזי (כגון ליקויים) או משפטי.

סעיף חשוב בהסכם קניה הוא זה המפרט מה התמורה שיעביר הקונה למוכר, יש לפרט לא רק את המחיר הסופי אלא את תנאי התשלום כגון מועד מדויק להעברת כספים וגובה כל תשלום.

במקביל, יש לפרט מה מתחייב המוכר לעשות, רישום הערת אזהרה בטאבו, מועד פינוי הנכס והעברתו לידי הקונה אי מועד המסירה לקונה , חבות המיסים וכו' .

בנוסף לכל האמור לעיל, הסכם קניה יכלול פירוט כל התחייבות שנוטלים על עצמם הצדדים. חשוב להדגיש כי למרות שניתן למצוא הסכמי קניה לדוגמא אין להסתמך עליהם כלשונם ויש לוודא שמבוצעים בהם כל ההתאמות הדרושות לפי מאפייני העסקה המסוימת. מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין אשר ידע להשיג עבורכם נוסח הסכם קניה המשרת באופן מיטבי את האינטרסים שלכם, במקרים רבים תוך ניהול מו"מ עם הצד שמנגד.

סיכום מראש על סעדים במקרים של אי עמידה בהתחייבויות מכוח הסכם קניה

כל הסכם קניה, ובמיוחד הסכם לקנית נכס מקרקעין, חשוב מאוד שתהיה בו התייחסות למצבים בהם מי מהצדדים אינו עומד בהתחייבויות שנטל על עצמו בעת שחתם על ההסכם. כך למשל יש לקבוע מה יקרה אם הנכס לא יועבר לרשות הקונה במועד שנקבע, אם יתגלו בו ליקויים שהמוכר ידע עליהם אך נמנע מלחשוף אותם, אם הקונה לא עומד בהסדרי התשלום שנקבעו ועוד.

עורך דין המנוסה בעריכת הסכמי קניה ידע לכלול בהם סעיפים המגדירים סעדים במקרה של הפרת ההסכם, זאת תוך צפייה מראש של כל בעיה העלולה לצוץ.

משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחה בכל תחומי המשפט האזרחי, צברנו ניסיון רב בעריכת הסכמי קניה על שלל סוגיהם, כולל הסכמי קנית דירה. נשמח לעמוד לרשותכם, לענות על שאלות, לחלוק מן הידע הרב שברשותנו ובמידת הצורך להעניק גם לכם שירותים משפטיים איכותיים ומסורים אשר יבטיחו שהסכם הקניה שתחתמו עליו יהיה כזה המשרת באופן מיטבי את האינטרסים שלכם.

סיפורי הצלחה בתחום מקרקעין

העבירו בין המלצות

צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

קידום משרדי עורכי דין קידום משרדי עורכי דין