צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

כינוס נכסים

לכינוס נכסים מקום מרכזי בהליך פשיטת רגל. מטרת כינוס נכסים היא למנוע כל פעולה העשויה להתבצע ברכושו של מי שהוכרז כפושט רגל (בין אם נכסי נדל"ן או מיטלטלין) כך שנכסים אלה ישמשו אך ורק לצורך החזר החובות.

בהליך כינוס נכסים ממומשים נכסי פושט הרגל (כולם או חלקם) וההון המגויס משמש לצרכי תשלום לנושיו.

צו כינוס נכסים

המהלך הפותח את הליך כינוס הנכסים הוא מתן צו כינוס נכסים על ידי בית המשפט בו מתנהל תיק פשיטת הרגל.

לפי פקודת פשיטת הרגל יכול בית המשפט לתת צו לכינוס נכסים במטרה להגן על נכסי החייב, הן מפני פעולות שעשוי הוא עצמו לעשות בניסיון למנוע את אבדנם והן מפעולות שעשויים אחרים לעשות בנסותם לדאוג לחלקם מתוך כלל החובות שצבר פושט הרגל.

כאשר מוציא בית המשפט צו כינוס נכסים הוא ממנה כונס נכסים אשר יהיה אחראי להתנהלות ההליך. כונס הנכסים מהווה נאמן של בית המשפט ופועל מטעמו.

עד שממונה כונס נכסים כזה משמש כונס הנכסים הרשמי (גוף ממשל הדומה לאפוטרופוס הכללי) כמפרק הזמני של חברות הנמצאות בהליכי פשיטת רגל לחברה או ככונס נכסים לפושטי רגל פרטיים.

לאחר שממונה כונס נכסים בתיק פשיטת רגל מסוים הופך הוא לאחראי על תהליך כינוס הנכסים ומימושם. כונס הנכסים מדווח לבית המשפט וכן נמצא תחת פיקוח של כונס הנכסים הרשמי.

אחד התפקידים החשובים של כונס הנכסים הוא לחקור את יכולותיו הכלכליות האמיתיות של פושט הרגל ולהפיק דו"ח בעניין לבית המשפט. מידע כזה מאפשר להעריך איזה חלק מן החובות ניתן יהיה להחזיר ועל בסיס הערכות אלה לנהל מו"מ עם הנושים וכן לספק להם מידע אודות ההשלכות של הליך פשיטת הרגל על החובות כלפיהם.

תפקידיו של כונס הנכסים

כאמור כונס הנכסים הוא דמות מרכזית בהליך כינוס נכסים. תפקידיו של כונס הנכסים כוללים בין היתר:

– עריכה והגשת דו"ח לבית המשפט בעניין יכולותיו הכלכליות של פושט הרגל. "חקירת יכולת" היא אחד ההליכים המשמש כונסי נכסים לצרכי איסוף המידע הנחוץ להם.

כונס הנכסים גם ידווח לבית המשפט אם פושט הרגל ביצע פעולות המהוות עבירה על פקודת פשיטת הרגל. לעבירות כאלה משמעות כבדת משקל, הן עשויות לפסול כליל את האפשרות להליכי פשיטת רגל ואף להביא לכדי הגשת כתב אישום פלילי.

– ארגון אסיפות נושים (את אסיפת נושים הראשונה מכנס כונס הנכסים הרשמי) , רישום פרוטוקול האסיפה וניהול החקירה הפומבית של פושט הרגל. פרסום כל דבר הדורש הבאתו לידיעת הציבור בעניין פשיטת הרגל.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים במשפט מסחרי, צברנו ניסיון רב בייצוג גופים ואנשים פרטיים לאורך הליכי פשיטת רגל. אנא אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה, נשמח לספק מידע גם על הליך כינוס נכסים, לייעץ ובמידת הצורך להעניק גם לכם ליווי משפטי מסור וברמה המקצועית הגבוהה ביותר.

סיפורי הצלחה בתחום אזרחי מסחרי

העבירו בין המלצות

צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

קידום משרדי עורכי דין קידום משרדי עורכי דין