צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

מזונות ילדים

תביעה למזונות ילדים עוסקת בתביעה של ילדים כנגד אביהם אשר חייב לפי דין לספק להם צרכים בסיסיים (לפחות) עד הגיעם לגיל 18. מכיוון שמדובר בקטינים מובן שהם אינם יכולים להגיש את התביעה בעצמם והיא מוגשת בשמם בדרך כלל על ידי אימם.

מקורו של חיוב האב לזון את ילדיו הוא המשפט העברי (הדין החל מכוח תורת ישראל). העיקרון הוא שאב חייב לדאוג שילדיו יזכו לקבל לפחות את צרכיהם הבסיסיים עד גיל 15, הרחבת התקופה לגיל 18 נעשית מכוח "דין צדקה" (אף הוא מן המשפט העברי). בפועל משלם האב אותו סכום עד גיל 18 ומגיל 18 ועד 21 שליש מסכום זה.

גובה מזונות ילדים נקבע לפי יכולותיו הכלכליות של האב.

איפה תידון תביעה למזונות ילדים?

בתחום דיני משפחה, ישנו מרוץ הסמכויות הידוע בגלל הכפילות בסמכות בין בית המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הדתיים (כאשר מדובר בשני בני זוג יהודים – בית הדין הרבני). אולם, ישנם תחומים בהם לא ניתן לכפות התדיינות בבית הדין הרבני.

הסמכות לדון במזונות ילדים נתונה לבית המשפט לענייני משפחה אלא אם כן הביעו שני הצדדים הסכמה שבית הדין הרבני ידון גם בעניין זה במסגרת תביעת גירושין שהוגשה לו. לכן, גם אם מיהר גבר להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני ואליה כרך נושאים שונים, כגון משמורת וחלוקת רכוש, ובכללם גם מזונות ילדים לא יתברר עניין זה בבית הדין הרבני אלא אם הביעה האם הסכמה לכך. בכל מקרה אחר, תביעה למזונות ילדים תתברר בבית המשפט לענייני משפחה.

תביעה למזונות ילדים מאב שאינו נשוי לאם ילדיו

אין מניעה להגיש תביעה למזונות ילדים גם כנגד כאשר האב והאם מעולם לא נישאו. אפילו אב שמעולם לא ראה את ילדיו חייב בתשלום מזונות ילדים. באופן דומה, אין מניעה להגיש תביעה למזונות ילדים כנגד אב שעדיין נשוי לאם ואפילו גר עימה ועם הילדים תחת אותה קורת גג.

גובהם של מזונות ילדים

אל תביעה למזונות ילדים המוגשת לבית המשפט לענייני משפחה באזור מגוריהם של הקטינים יש לצרף מסמכים המעידים על הוצאות המחייה החיוניות שלהם (למשל קבלות על ביגוד, מזון, הוצאות רפואיות, מיסי ארנונה, חשמל ומים, תשלומים למסגרות חינוכיות ועוד).

מנגד, מגיש האב מסמכים המעידים על יכולותיו הכלכליות (למשל תלושי שכר וקבלות על הוצאות).

בית המשפט יפסוק סכום מזונות ילדים חודשי לפי איזון בין צרכי הילדים ויכולתו הכלכלית של האב.

מזונות זמניים לילדים

כדי למנוע מצב שילדים יוותרו ללא מזונות עד תום הליך גירושין או תביעה ספציפית למזונות ילדים, ניתן לבקש מבית המשפט להורות על תשלום מזונות זמניים. האב חייב להתחיל לשלם את הסכום שקבע בית המשפט עד שיקבע סכום אחר. אם לא משלם האב מזונות זמניים, כך כמובן גם באי תשלום מזנות ילדים קבועים, ניתן לפנות ללשכת ההוצאה לפועל.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחים בדיני משפחה, צברנו ניסיון רב גם בתחום תביעה למזונות ילדים. אנא אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה בעניין, נשמח לסייע בייעוץ ומידע, במידת הצורך תוכלו גם אתם לקבל מאיתנו ייצוג משפטי מסור ואיכותי.

צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

קידום משרדי עורכי דין קידום משרדי עורכי דין