צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

עוולות מסחריות

לעיתים, קורה בעולם העסקים כי לחברה מסחרית נגרם נזק, בין אם על ידי אדם, על ידי חברה אחרת או כל גוף שהוא. כאשר נזק כזה נגרם כתוצאה ממעשה המוגדר "עוולה", בעגה המשפטית, יכולה החברה לתבוע מן המזיק פיצויים.

עוולה היא למעשה "עבירה אזרחית", פעולה הנוגדת את עקרונות החוק שמבצע אדם (או גוף בעל ישות משפטית עצמאית) כנגד חברו. זאת בניגוד לעבירה פלילית שהיא מעשה שביצע אדם תוך שהוא עובר על הוראות חוק העונשין וצפוי בשל כך להיתבע על ידי המדינה באמצעות הגשת כתב אישום פלילי.

תביעה נזיקית עקב ביצוע עוולה

עוולה מהווה עילה לתביעה נזיקית כנגד מבצעה.

מי שנגרם לו נזק כתוצאה מעוולה שבוצעה כנגדו יכול לפנות לבית המשפט ולהגיש תביעה לפיצוי.

אם תתקבל התביעה, יפסוק בית המשפט סכום שיהיה על מבצע העוולה לשלם לנפגע (פיצויים). גובה הסכום יאמוד על כזה אשר יאפשר השוואת מצבו של הנפגע לזה שהיה נמצא בו לולא בוצעה כנגדו העוולה נשואת התביעה.

עד לשנת 1999, אם ניזוקו חברות מסחריות כתוצאה מעוולה, הן הגישו תביעות לפי דיני הנזיקין הרגילים וכן, בהתאם לנסיבות, לפי דיני עשיית עושר ולא במשפט. בשנת 1999 נכנס לתוקפו חוק עוולות מסחריות ומאז יכולות חברות שבוצעה כנגדם עוולה אשר גרמה להם נזק לתבוע פיצוי לפי חוק זה.

בחוק עוולות מסחריות, מפורטת רשימה של עילות תביעה נזיקיות בין גופים עסקיים.

העיקרון העומד מאחורי חוק עוולות מסחריות

מאחורי חוק עוולות מסחריות עומד העיקרון כי חייבת לשרור הגינות מסוימת גם בעולם העסקים, כולל לגבי קניין רוחני של גוף עסקי.

בין העוולות המוגדרות בחוק עוולות מסחריות כעילה לתביעה נמנות עוולת גניבת עין, התערבות לא הוגנת, תיאור כוזב, גניבת סוד מסחרי ועוד. למעשה מרחיב החוק את יריעת ההגדרות בנוגע להתנהלות תקינה בין גופים עסקיים מעבר לזו שסופקה לפני כן על ידי דיני הנזיקין ועשיית עושר ולא במשפט.

סנקציות כנגד מעוולים

חוק עוולות מסחריות קובע מני סנקציות שניתן להפעיל כנגד העוברים על הוראותיו ("המעוולים"). כך למשל נקבעו בחוק פיצויים סטטוטוריים (שגובהם נקבע בחוק) שיוענקו לנפגע אשר הוכיח את מעשה העוולה ללא קשר למידת הנזק שנגרם לו בפועל. עוד מוגדרים בחוק הליכים אפשריים של כינוס נכסי הפוגע ("המעוול") כך שניתן יהיה לממשם כדי לגייס די ממון לתשלום פיצוי הוגן לנפגע.

עו"ד המתמחה במשפט מסחרי ידע לעשות שימוש יעיל בחוק עוולות מסחריות המאפשר לא רק קבלת פיצוי על נזקים "פיזיים" אלא גם על כאלה מתחום הקניין הרוחני (מוסיקה, יצירות אמנות, תוכנות מחשב ועוד).

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחה במשפט מסחרי, צברנו ניסיון רב גם בטיפול בתביעות בגין עוולות מסחריות וכן בהגנה על מי שנתבעו בתביעות כאלה. הנכם מוזמנים ליצור עמנו קשר בכל עניין הקשור לתחום משפטי זה, נשמח לייעץ, לספק מידע וכמובן לאפשר גם לכם ליהנות משירותים משפטיים האיכותיים והמסורים ביותר.

סיפורי הצלחה בתחום אזרחי מסחרי

העבירו בין המלצות

צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

קידום משרדי עורכי דין קידום משרדי עורכי דין