צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

עליה בהיקף חשבונות בנק מוגבלים

לפי נתוני בנק ישראל, על כחצי מיליון חשבונות בנק הטילו הבנקים המסחריים בארץ הגבלה בשנת 2014 בלבד!

תופעת החשבונות המוגבלים פוגעת באנשים פרטיים ובעסקים כאחד. הנפגעים באופן החמור ביותר הם עסקים קטנים ובינוניים כאשר הגבלת חשבון הבנק שלהם מהווה לעיתים קרובות מכת מוות לבית העסק ומביאה אותו לכדי פשיטת רגל וסגירה.

אמנם, תופעת חשבון בנק מוגבל רחוקה מלהיות חדשה במחוזותינו אולם הנתונים מצביעים על עליה משמעותית בהיקפה מאז ראשית שנות ה-2000. הסיבה לעליה זו היא שינויים שהכניס המחוקק בחוק שיקים ללא כיסוי ושינויים תחיקתיים אחרים (בחוקים ובתקנות) שמטרתם הייתה ליצור מציאות חדשה בכל הקשור לניהול חשבונות בנק בחריגה (במינוס), תופעה שהיא כשלעצמה בעייתית מאוד בישראל.

הקשחת עמדות הבנקים המסחריים

כתוצאה מן השינויים הנ"ל, הקשיחו הבנקים המסחריים את עמדותיהם ואופן הטיפול במי שרשמו צ'קים ללא כיסוי. כיום כל מי שעשרה צ'קים שרשם נותרו ללא כיסוי במהלך תקופה של עד שנה חשבום הבנק שלו יוגבל. קיימת גם מדרגה נוספת להגבלה, הגבלה חמורה, המוטלת על מי שחשבונו כבר הוגבל וטרם חלפו שלוש שנים מאז הסרת ההגבלה הקודמת או שברשותו חשבון בנק נוסף (באותו בנק או בבנק אחר) שכבר הוגבל.

נחוצה פעולה מהירה

העלייה בהיקף החשבונות המוגבלים נובעת גם מן העובדה שרבים אינם נוקטים פעולה מהר מספיק כדי למנוע את הטלת ההגבלה מלכתחילה. חשוב מאוד לדעת שלבנקים סמכות לבטל הגבלה שעליה התריעו לפני שזו נכנסת לתוקף. לפיכך טוב יעשה מי שיפנה ללא דיחוי אל עורך דין המתמחה בטיפול בהגבלת חשבון בנק כדי להעניק לו הזדמנות לנצל כל אפשרות למנוע את הטלת ההגבלה או לפחות להביא לביטולה בהקדם האפשרי.

במקרים רבים, מכתב מאת עורך דין בו הוא מתריע בפני הבנק על טעות שנפלה באופן בו ניהל הבנק את החשבון (למשל צ'ק שסורב כאשר הופקד ביום מסוים אולם הבנק טיפל בו רק למחרת כאשר במועד זה לא הייתה יתרה מספקת לכיבוד הצ'ק).

משרד עורכי דין רענן גל ושות' מתמחים גם בדיני בנקאות בכלל ובטיפול במקרי הגבלת חשבון בנק בפרט. אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו בכל שאלה הנוגעת לעניין זה. נשמח לייעץ ולחלוק מן הידע הרב שברשותנו. נוכל להמליץ בפניכם על דרכי פעולה אפשריות ובמידת הצורך גם לטפל עבורכם בביטול הגבלה בחשבון הבנק, בפעולות מניעה של הגבלה בבנק ובצמצום נזקים של הגבלת חשבון בנק קיימת.

צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

קידום משרדי עורכי דין קידום משרדי עורכי דין