צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

תביעה למוניטין

סוגיית המוניטין בהליכי גירושין הינה סוגיה סבוכה שזוכה להערכה מחדש מצד בתי המשפט בשנים האחרונות.

המהפך החל עקב פסיקה של בתי המשפט לענייני משפחה לפיה יש לקחת בחשבון שלמוניטין (אישי ועסקי) יש ערך כלכלי ושראוי שגם בן הזוג של מי שטיפח מוניטין כזה ייהנה מפירותיו.

ההיגיון מאחורי גישה זו הוא שבן זוג המטפח מוניטין נהנה מתמיכה של בן הזוג השני, תמיכה בלעדיה היה קשה להשיג את המוניטין המדובר.

פער בכושר ההשתכרות

תביעה למוניטין מתבררת הליכי גירושין. עניינה של תביעה כזו הוא חלוקה הוגנת של שוויו הכלכלי של מוניטין שצבר באופן אישי אחד מבני הזוג או מוניטין שצבר בית עסק בבעלות אחד מבני הזוג.

פעמים רבות הקושי בתביעות למוניטין אינו נובע מעצם קבלת הזכות ליהנות מן המוניטין אלא מהקושי הכרוך בהערכת שוויו של מוניטין. כדי לקבוע בסיס שישמש התחשבות בערכו של המוניטין בעת חלוקת הרכוש המשותף יש צורך תחילה לייחס שווי כלכלי למוניטין כזה. בתי המשפט לענייני משפחה כבר פסקו כי עצם הקושי שבהערכת שוויו של מוניטין אין בו כדי להצדיק אי התייחסות אליו כאשר באים לבצע חלוקה הוגנת של הרכוש המשותף במקרה של גירושין.

עו"ד המתמחה בתחום דיני משפחה ידע לטפל גם בעניין המוניטין תוך עמידה על זכויות לקוחותיו לחלוק בערכו של מוניטין זה. הדרך לחלוקה הוגנת כזו היא בדרך כלל באמצעות תשלום פיצוי נאות לצד שנותר ללא אפשרות ליהנות עוד מן המוניטין (בין אם בגלל שזהו מוניטין אישי, מקצועי, שצבר אחד מבני הזוג או אם מדבור במוניטין של בית עסק שיוותר בבעלות אחד מבני הזוג בלבד).

שותפות בצבירת מוניטין

כאמור, ברור לכל שבדרך כלל זוג נשוי פועל כצוות גם בכל הקשור לצבירת מוניטין. כך למשל בן זוג שלומד, מתמחה וצובר מוניטין יכול לעשות זאת גם בזכות התמיכה שהוא מקבל מבן הזוג השני. מדובר גם בהקצאת משאבים כספיים שנלקחים ממשק הבית המשותף וגם בתמיכה שמאפשרת הקצאת הזמן הדרוש לטיפוח המוניטין.

כיום, עדיין מדובר על פי רוב בגברים שפיתחו קריירה ונהנים ממעמד מקצועי המשפר את כושר השתכרותם או שבנו בית עסק מצליח. גברים כאלה על פי רוב לא יכולים היו להגיע להישגים אלה לולא היו נשותיהם לוקחות על עצמם את עיקר נטל הטיפול בבית ובילדים. כמובן שיתכן מצב הפוך בו דווקא האישה היא שטיפחה מוניטין גם הודות לתמיכה שקיבלה מבעלה.

חלוקת ערכו של מוניטין

העיקרון המנחה חלוקת ערכו של מוניטין הוא זה שבבסיסה של חלוקת הרכוש המשותף כולו, דהיינו עקרון צדק חלוקתי. בית המשפט יידרש להעריך עד כמה תרם בן הזוג התובע לצבירת המוניטין. לעיתים, צובר אדם מוניטין בעיקר הודות לכישוריו האישיים ולבן זוגו רק תפקיד שולי בתהליך זה.

משרד עו"ד רענן גל ושו"ת מתמחה בדיני משפחה. אנא אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה גם בעניין תביעה למוניטין. נשמח לייעץ על בסיס ניסיוננו העשיר, לספק מידע מהימן ובמידת הצורך גם ייצוג משפטי האיכותי והמסור ביותר.

צריכים ייצוג משפטי? השאר את הפרטים ואני אדאג להוציא את האמת

קידום משרדי עורכי דין קידום משרדי עורכי דין